2021-02-02
Detox alkoholowy

Detoksem alkoholowym często błędnie nazywamy leczenie kaca, który pojawia się po zakrapianej imprezie. Specjalistyczny detoks alkoholowy niezbędny jest w przypadku osób uzależnionych, u których po dłuższym, nieprzerywanym piciu, czyli tzw. ciągu alkoholowym, pojawiają się typowe objawy zatrucia organizmu alkoholem oraz objawy wynikające z jego odstawienia. Wyjaśniamy, czy detoks alkoholowy zawsze wymaga wizyty w szpitalu.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy to specjalistyczna kuracja odtruwająca organizm oraz łagodząca objawy odstawienne, które w zależności od pacjenta, mogą być bardzo różne. Odtruwanie alkoholowe to wymagający odpowiedniej wiedzy proces, który pomaga uporać się m.in. z pojawiającymi się po dłuższym piciu drgawkami, zaburzeniami neurologicznymi (np. atakami padaczki poalkoholowej), rozdrażnieniem, bezsennością, agresją oraz niedoborem glukozy, elektrolitów i substancji odżywczych. Spectrum objawów zespołu odstawiennego oraz zatrucia organizmu toksynami z alkoholu jest bardzo różne, dlatego niezbędne jest indywidualne leczenie oraz wsparcie m.in. psychologiczne.

Gdzie przeprowadza się detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy kojarzy się przede wszystkim ze szpitalem, jednak są też dostępne inne rozwiązania. W sytuacji, gdy nie jest konieczne typowe leczenie szpitalne, które wynika m.in. z bardzo złego stanu zdrowia pacjenta, można skorzystać z możliwości przeprowadzenia detoksu alkoholowego w specjalistycznych, oferujących całodobową opiekę medyczną klinikach i ośrodkach leczenia uzależnień. Indywidualny stan pacjenta to zawsze najważniejsze kryterium wyboru miejsca, w którym zostanie przeprowadzony detoks alkoholowy. Nie należy decydować się na domowe metody detoksu alkoholowego, bo brak wsparcia specjalistów może zagrażać zdrowiu i życiu osoby, która przez dłuższy czas nadużywała alkoholu, będąc w ciągu alkoholowym.

Czy detoks alkoholowy to wyjście z nałogu?

Sam detoks to jedynie wstęp do pokonania nałogu alkoholowego i życia w trzeźwości. Nie zawsze jest on konieczny, bo nie każdy alkoholik wpada w degradujące organizm ciągi alkoholowe. Detoks uwalnia od objawów odstawionych i pomaga podjąć decyzję o leczeniu, ale nie leczy z alkoholizmu. Jeżeli masz problem z alkoholem, pomożemy ci się z nim uporać. Jeżeli potrzebujesz detoksu, skierujemy Cię do procesjonalnego ośrodka, gdzie Twój organizm odzyska równowagę. Osobom, które nie potrzebują długotrwałego odtrucia i hospitalizacji, oferujemy możliwość natychmiastowego rozpoczęcia terapii w Ośrodku Madarvit.