2020-05-21
W prywatnym ośrodku terapii uzależnień madarvit pod opolem
Obserwowanie, jak bliska Ci osoba zmaga się z uzależnieniem od narkotyków, alkoholu itp., może być bardzo bolesne. Trudno Ci patrzeć jak uzależnienie niszczy jej życie. A jeszcze gorzej jeśli nie chce szukać pomocy, ponieważ nie może zrozumieć negatywnego wpływu uzależnienia na życie swoje oraz życie najbliższych. Jak przekonać bliską osobę do podjęcia leczenia? Oto kilka wskazówek, jak zachęcić do podjęcia leczenia

1. Zrozumieć objawy uzależnienia

Aby pomóc bliskiej Ci osobie wyzdrowieć z zaburzeń związanych z uzależnieniem, musisz rozpoznać objawy uzależnienia.

Wczesne sygnały uzależnienia obejmują:

  • Bycie skrytym
  • Unikanie obowiązków
  • Pożyczanie pieniędzy bez ważnych powodów
  • Niewłaściwa higiena
  • Częste zmiany nastroju
  • Izolacja od ludzi
  • Wracając do domu, pachnie dymem lub alkoholem

Nadużywanie substancji może powodować problemy w domu, a nawet prowadzić do utraty pracy lub niepowodzeń w szkole. Jeśli zauważysz te objawy, musisz podjąć natychmiastowe działanie. Nie czekaj, aż Twoja bliska osoba przejawi niebezpieczne, agresywne lub zagrażające życiu zachowania, takie jak np. prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

2. DOWIEDZ SIĘ CZY TWÓJ BLISKI CHCE PODJĄĆ LECZENIE

Po tym, jak zobaczysz objawy uzależnienia u bliskiej osoby, dowiedz się, czy chciałaby podjąć leczenie. Jeśli jest na to otwarta, możesz rozpocząć proces planowania leczenia, dzwoniąc do nas.

Jeśli nie jest gotowa na podjęcie leczenia, możesz skontaktować się ze specjalistą. Specjalista działający w zakresie pomocy osobom uzależnionym oraz członkom ich rodzin, wie jak poprowadzić Cię przez następny krok, którym jest zorganizowanie interwencji wobec osoby uzależnionej, mającej na celu zmotywowanie jej do podjęcia leczenia.

Również specjaliści MaDarVit są przygotowani do prowadzenia konsultacji w tym zakresie.

3. STWÓRZ PLAN INTERWENCJI

Interwencja jest najskuteczniejszym sposobem skonfrontowania bliskiej osoby z jej uzależnieniem. Podczas tworzenia planu interwencji należy zaprosić bliskich przyjaciół i członków rodziny. Współpraca ze specjalistą sprawi, że proces ten będzie znacznie płynniejszy i skuteczniejszy.

Musisz zaplanować, co powiesz i jak podejdziesz do problemu. Zapisz wszystko, abyś mógł spokojnie i skutecznie przekazać informacje. Unikaj obwiniania bliskiej osoby. Zaplanuj też zabranie bliskiej osoby do wybranego wcześniej ośrodka leczenia uzależnień. Zabranie bliskiej osoby powinno nastąpić bezpośrednio po rozmowie oraz po wyrażeniu zgody bliskiej osoby na leczenie, ponieważ jest to najlepszy czas, aby to zrobić.