Terapia uzależnień od narkotyków

Terapia uzależnień od narkotyków wymaga podjęcia przemyślanych i adekwatnych do danej sytuacji działań. W trakcie wychodzenia z nałogu najlepiej korzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy mają odpowiednie zaplecze merytoryczne, aby poradzić sobie z problemem uzależnienia.

Słowo „uzależnienie” pochodzi z greckiego źródła „narke”, które oznacza „odrętwienie” lub „odbierający czucie”. Można przez to rozumieć, że uzależnienie ma na celu uśmiercanie doznań lub stępienie uczuć. W trakcie psychoterapii, również terapii uzależnień od narkotyków, pacjenci uczą się rozpoznawania, przeżywania oraz wyrażania uczuć.

Jak rozpoznać czy to już uzależnienie od narkotyków?

Uzależnienie nie występuje od razu. Dzieje się to z czasem przy wielokrotnym używaniu substancji. Wiele osób nie rozpoznaje wzorców emocjonalnych i behawioralnych, które określają ten stan, dopóki nie wymknie się on spod kontroli i nie przejmie życia. Pierwszym krokiem z wyjścia od uzależnienia jest detox. Dla nikogo nie jest on łatwy.

Określenie, kiedy używanie substancji zmieniło się w uzależnienie, może być skomplikowane, szczególnie gdy próbujesz zdiagnozować sam siebie. Poddanie się psychoterapii i terapii uzależnień od narkotyków często nie jest też samodzielną decyzją pacjenta. Bez względu na wybraną formę leczenia, kluczowe znaczenie ma system wsparcia w Twoim otoczeniu. Im silniejszy system wsparcia, tym większe prawdopodobieństwo pomyślnego powrotu do zdrowia. Najważniejsze jest przeświadczenie, że powrót do zdrowia nigdy nie jest poza Twoim zasięgiem. Bez względu na to, jak beznadziejna może być Twoja sytuacja, lub jeśli próbowałeś być czysty w przeszłości i poniosłeś porażkę, zmiana jest nadal możliwa dzięki odpowiedniemu leczeniu i wsparciu.

Uzależnienie to ucieczka – terapia jest szansą na powrót

Uważamy, że istotą uzależnienia jest psychologiczny ból, cierpienie. Uzależnienie jest ucieczką, jest próbą samoleczenia, która daje krótkoterminowe odczucie ulgi, niemożliwej do osiągnięcia w inny sposób. Dodatkowo substancje psychoaktywne zmieniają nastrój, percepcję siebie, dają iluzję poczucia własnej wartości, siły, magicznego kontrolowania rzeczywistości.

Uzależnienie nie jest oddzielone od historii życia osoby zgłaszającej się po pomoc. Uzależniony często tłumaczy sobie, że uzależnienie jest „lepszym” bólem niż ból ukrytego cierpienia. Na uzależnienie wpływają trudności w nawiązywaniu bliskich relacji. Bolesne i raniące związki z innymi na wczesnym etapie życia powodują trudności w relacjach i pozostawiają w samotności, w konsekwencji uzależnienie jest sposobem na łagodzenie uczucia samotności i cierpienia. Jest to jednak sposób, który niezauważenie niszczy jeszcze bardziej i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Terapia leczenia uzależnienia, choć wymaga bardzo dużo odwagi, przynajmniej na początkowym etapie, to jedyna szansa na zawrócenie z drogi autodestrukcji i danie sobie na lepsze jutro.

Facebook