2021-04-06
Kobieta

W dzisiejszych czasach uzależnienia mogą przybierać różne formy, a właściwie kierunki. Pojawia się wiele rzeczy, które mogą nas niebezpiecznie wciągnąć i doprowadzić nad życiową przepaść. Jednym z najczęściej poruszanych tematów jest uzależnienie od alkoholu, głównie dlatego, że wiąże się ono ze znacznymi skutkami społecznymi i rodzinnymi. Jednak nie możemy zapominać o narkotykach, lekomanii czy innych uzależnieniach, które trawią nasze społeczeństwo. Jak się okazuje ofiarami uzależnień coraz częściej padają kobiety, również w kwestii alkoholu, co przez wiele lat łączyliśmy bardziej z mężczyznami. Czy uzależnienia kobiet są inne? Czy leczenie będzie łatwiejsze czy trudniejsze? Co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Co różni kobiety uzależnione od mężczyzn?

W ośrodkach leczenia uzależnień pojawia się przede wszystkim jeden wniosek. Większym wstydem jest pijąca kobieta niżeli mężczyzna. Tak to społecznie postrzegamy, w związku z czym panowie cierpiący na alkoholizm rzadko są porzucani i pozostawiani sami sobie – na dziesięciu odejdzie z tego powodu jednak partnerka czy żona. Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się, jeśli to kobieta pije. Jeśli publicznie i sama przed sobą przyzna się ona do swojego nałogu, to w 8 na dziesięć przypadków zostanie sama i porzucona. To z pewnością dodatkowe obciążenie psychiczne, które sprawia, że paniom trudniej przyznać się do uzależnienia i rozpocząć leczenie. Często więc sytuacja jest skrzętnie ukrywana latami, a wiele osób udaje że nic się nie dzieje. Jednak dla osoby uzależnionej jest to sytuacja bardzo obciążająca, pojawia się poczucie, że nie mogą szukać pomocy lub wmawiają sobie że jej nie potrzebują.

Kobieta lecząca się z uzależnień

Takie podejście społeczne jest złe. W ten sposób osoby, które bardzo tego potrzebują nie zgłaszają się po pomoc. Sytuacja może być różna i może skończyć się tragicznie lub dramatyczne. Czy istotnie zamiast sobie pomagać i wspierać się w trudnościach powinniśmy piętnować tego rodzaju problemy, które we współczesnym świecie są odpowiednio nazwane, a ich leczenie może być skuteczne i odmienić życie niejednej osoby?