Warsztaty dla osób uzależnionych

Oferta warsztatów dla osób uzależnionych jest skierowana do osób, które ukończyły podstawowy program psychoterapii w Ośrodku MaDarVit. Warsztaty odbywają się raz w miesiącu: w sobotę i niedzielę.

Celem warsztatów jest utrzymanie się w procesie leczenia oraz w procesie własnego rozwoju. Nasi pacjenci są motywowani do kontynuowania psychoterapii długoterminowej w każdym zakątku Polski, w miejscowościach położonych niedaleko miejsca ich zamieszkania. Weekendowe warsztaty są okazją do wymiany doświadczeń w zakresie podejmowanych zmian u każdego z pacjentów. Oprócz wymiany doświadczeń warsztaty te są również okazją do poznawania nowych umiejętności oraz nowych możliwości radzenia sobie w różnych aspektach życia. Warsztaty rozwojowe dla uzależnionych są prowadzone przez psychoterapeutów, którzy doceniają rolę nawiązania odpowiedniej relacji pomiędzy terapeutą i pacjentem już na etapie odtrucia organizmu.

Rola odpowiedniej relacji w warszatach rozwojowych dla uzależnionych

Najważniejszym aspektem w psychoterapii jest relacja, zarówno z psychoterapeutą, jak i z członkami grupy psychoterapeutycznej. Poprzez relację odbywa się pomoc w rozwinięciu dojrzałej zdolności do zdrowej zależności, wzajemności i przywiązania, do zatrzymania cyklu izolacji i alienacji. Nauczenie się bycia w zdrowej zależności jest niezbędne, żeby osoba uzależniona zrezygnowała z substancji na rzecz drugiego człowieka, żeby potrzeba substancji zamieniła się w potrzebę ludzi, w tym terapeuty.

Dlatego też po zakończeniu stacjonarnego trybu leczenia wskazane jest pozostawanie w kręgu życzliwych osób, które rozumieją złożoność problemu i potrafią nieść skuteczne wsparcie. Sposobem na prowadzenie aktywnego życia społecznego, ale i na kontakt z terapeutą są właśnie weekendowe spotkania, w których trakcie można uzyskać realną pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów lub po prostu utwierdzić się w przekonaniu, że obecne postępowanie jest wolne od uzależnienia i należy podążać obraną drogą. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością fakt, że warsztaty dla osób uzależnionych są prowadzone w pobliżu miejsca zamieszkania, dzięki czemu kontynuowanie terapii uzależnień od alkoholu, hazardu czy zakupów jest znacznie łatwiejsze.

Facebook